SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Foc Farsta IF
Utbildat ishockeyspelare sedan 1977

Att börja spela hockey i FOC Farsta som 7 år eller äldre

För anmälan till grupper, tryck vidare här!

 

I FOC Farsta vill vi kunna erbjuda alla som vill, en möjlighet att spela hockey. Vägen till FoC Farstas hockeygemenskap går för majoriteten genom Hockeyskolan, där vi välkomnar 5–10 åringar.  Sen följer man en naturlig väg framåt när lag för åldersgruppen startas. För säsongen 2024-2025 är det på pojksidan det yngsta laget U8 och för flickor F12. Ambitionen är att utifrån rådande spelarunderlag och ledartillsättning kunna starta pojk och flick-lag samtidigt. Syftet med att dela upp per kön är främst att säkerställa en god utvecklingsmiljö för samtliga individer. Mer om de olika lagen finns på respektive lagsida här på hemsidan.

Instegsmodellen

Läser du vidare så är du eller ditt barn 7 år eller äldre och vi tycker det givetvis är lika kul att du vill börja med hockey. Att du läser detta betyder att viljan och intresset finns för ett intresse för ishockey och det är nummer ett. Steg två är att inse det faktum att hockey är en tekniskt krävande och fartfylld lagidrott där skridskoåkning är grundläggande för att ta sig an träningen innan klubba och därefter puck kommer in i spel. Utöver att vara en tekniskt krävande idrott så har hockey som sport brist på träningstillgång och en relativt kort säsongslängd (slutet på augusti – april) jämfört med motsvarande lagbollidrotter (fotboll nära nog en året-runt-sport år 2025). Det är omvärldsfaktorer som har format utvecklingsmiljön och behöver beaktas när idrottsintresset till hockeyn börjar. FoC Farsta Hockey har därför en instegsmodell som gör att barnet ska få en så bra start eller återgång till hockeyn som möjligt för att börja ta igen de grunder i träningen som andra redan gjort i samma ålder. Man ska betänka att lagkamraterna kan per säsong komma upp till 80–120 tränings- och matchtillfällen. Se ishockeyns ”Hemmaplansmodell” för mer information omkring detta:

·       Hemmaplansmodellen: Ge alla chansen att utvecklas

·       Hemmaplansmodellen: Anpassa träning och match efter målgruppen

Vilket insteg som görs och lag det blir styrs till stor del av ålder, skridsko-vana och förkunskaper; vad man tror är en lagom nivå där spelaren får en så bra upplevelse. Rätt start med en nivå där spelaren ”hänger med” i tempot och spelaren kommer till sin rätt. Generella stegen är enligt nedan följande. Notera att “U” följt av en siffra är åldersindelning i en höst-vår säsong och den ålder som spelaren blir under våren. U8 för säsongen 2024–2025 (höst-vår) är födda 2017. U10 för säsongen 2024–2025 är födda 2015.

 

Val av instegslag för dig utan tidigare erfarenhet av ishockey:

Född

Pojk

Flick

2017

U8 (2017) / Hockeyskola

Hockeyskola Flick

2016

U8 (2017)

Hockeyskola Flick

2015

U8 (2017)

Hockeyskola Flick

2014

U9 (2016)  / Easy Hockey Pojk

Hockeyskola Flick

2013

Easy Hockey Pojk

F12

2012

Easy Hockey Pojk

F12

2011

Easy Hockey Pojk

Easy Hockey Flick

2010

Easy Hockey Pojk

Easy Hockey Flick

2009

Easy Hockey Pojk

Easy Hockey Flick

 

·       U8-spelare kan börja direkt i den egna åldersgruppen under hösten. Men fortsätter till exempel att träna med hockeyskolan vid behov och önskemål.

·       U9-spelare, börjar med U8 men kan om god förkunskap finns i till exempel inom skridskoåkning ganska snart börja träna extra med U9 under hösten.

·       U10-spelare börjar i U9 eller U8 om start sker på våren, för att när nivån är rätt flyttas upp till den egna ålderskategorin. Kan även träna extra med U8 om start sker i U9 eller extra med hockeyskolan.

·       U11-spelare börjar i U9 , för att när nivån är rätt flyttas upp stegvis. Matchspel med dispens från förbundet.

 

Processen framåt efter insteg i föreningen

FOC Farsta har sedan en utstakad väg där spelaren stegvis utvecklas i sin takt. Det finns däremot inga tidsramar kopplade till något av stegen utan varje spelares utveckling är unik, avstämning sker vid uppstart och avslut av säsong. Alla barn är olika med varierande förutsättningar, intresse och drivkraft.  Utvärdering sker med jämna intervall hur det går och varje steg uppåt eller neråt i processen är ett beslut som i första hand tas av inblandade lags tränare, med stöd från sportchef, barnets föräldrar och barnet.

Beslutas av inblandade tränare:

  1. Starten. Barnet tränar på och lär sig grunderna med det laget insteget görs i. Barnet tränar, spelar matcher och är med de aktiviteter som laget anordnar som full medlem av det laget.
  2. När barnet och lagets tränare känner sig redo erbjuds denne i samråd med äldre lags tränare extra-träning hos det ett år äldre laget. Detta görs, under förutsättning att barnet fortsätter prioritera all annan verksamhet som vanligt med det yngre laget som spelaren fortsatt tillhör.
  3. Efter en tids extraträning och ömsesidig dialog erbjuds barnet matchspel med det lag som extraträning görs med.

Beslutas av sportchef:

  1. Givet att spelaren ökar sin förmåga så till en grad att spelaren kommer till sin rätt i det äldre laget, kan denne erbjudas att tillhöra truppen och permanent träna med det äldre laget. Men, man uppmanas att fortsätta träna extra med det yngre laget även fortsättningsvis. Man kör huvudsak matcher i det nya laget man tillhör.

 

 
Partners